Kolay gümrük çekimi

Bu sayfada gümrük çekimine dair tüm bilgilere ulaşacaksınız. 

Gümrük Kurallarına Giriş

Türkiye Cumhuriyeti kanunları, kişisel kullanım için yurtdışından satın alınan ürünler için özel bir istisna tanımıştır. Bu istisnaya göre gümrük beyanı kolaylaştırılmış, gümrük vergisi %20 olarak sabitlenmiş ve gümrük müşaviri ihtiyacı kaldırılmıştır. 

Vitamin ve gıda takviyelerinde ise özel kural, yurtdışından sipariş veren kişinin devlet hastaneleri/sağlık ocaklarınca verilmiş bir reçetesinin olması ya da kişinin milli sporcu olmasıdır. Dolayısıyla, eğer milli sporcu iseniz milli sporcu kimlik kartınızı, değilseniz reçetenizi gümrüğe ibraz etmeniz gerekir. 

Hızlı Posta / Standart Kargo Farkı

Yurtdışından bir ürün satın aldığınızda, temel olarak iki kargo seçeneğiniz olur.

 

Bunlardan ilki standart kargodur ve Amerika'dan yapılan alışverişlerde USPS en yaygın seçenektir. Bu seçenek her zaman çok daha ucuzdur, ancak problem kargonun çok geç ulaşmasıdır (30-60 gün arası). Bu kargolar Türkiye'ye geldikten sonra takip edilemezler ve gümrükteki yığılmalar nedeniyle işlemler çok geç gerçekleşir. Bu süre zarfında, satın aldığınız ürün vitamin ya da gıda takviyesi ise, ürünün zarar görmesi söz konusu olabilir.

İkinci seçenek ise UPS, Fedex ve DHL Express gibi hızlı kargo servisleridir ve bu kargo hizmeti genellikle daha pahalıdır. Ancak bu firmalar gümrüğe giren kargoları 2 iş günü gibi bir sürede geçirebilirler, çünkü kendi gümrük müşavirleri, sizin müşavirinizmiş gibi bu süreci hızlı yönetirler. Ürününüz gümrükte beklemez ve her aşamayı takip edebilirsiniz. 

Süreç Nasıl İşler?

Biz Bodybio olarak, satın almış olduğunuz tüm ürünleri DHL Express (çoğunlukla), UPS  ya da Fedex  ile göndeririz. Bu sayede kargonuz gümrükte beklemez, bir an önce ürünlerinizi alırsınız. Yapmanız gereken tek şey ise aşağıdaki belgeleri (Bu belgeler gümrük mevzuatınca standarttır), gümrükte sizin adınıza işlem yapması için, kargonuzu getiren taşıyıcı firmaya iletmenizdir:

  1. Nüfus cüzdanınızın fotoğrafı,

  2. Reçetenizin fotoğrafı,

  3. Siparişiniz sonrası size göndereceğimiz fatura,

  4. Siparişiniz sonrası taşıyıcı tarafından size gönderilen ve imzalayacağınız yetki belgesi.

Bu belgeleri göndermek 5 dakikanızı almaz ve tek yapmanız gereken budur. Sonrasında taşıyıcı firmanın gümrük müşavirleri sizin adınıza gümrük çekimini tamamlayacak ve adresinize ücretsiz olarak teslimat gerçekleşecektir. 

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Sizin için buradayız. Gümrük işlemlerinizle ilgili herhangi bir konuda bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.